تبلیغات
شرکت مهندسی مهام صنعت تفتان - عوامل ترکیدن لوله آب در اثر یخ زدگی
 
درباره وبلاگ


شرکت مهندسی مهام صنعت تفتان بعنوان شرکت سهامی با مسولیت محدود با شماره ثبت 5392 به ثبت رسیده است و هدف از تاسیس آن مشاوره، طراحی، نظارت فنی و مطالعات برنامه ریزی کلیه طرح های توسعه عمرانی و اجرای کلیه پروژه های تاسیسات و تجهیزات مکانیکی، اجرای خطوط انتقال اب و گاز، تعمیر و نگه داری و اجرای شبکه های گازرسانی بوده است.
شرکت مهندسی مهام صنعت تفتان با سالها تجربه در کارهای پیمانکاری و جذب نیروی متخصص در زمینه های مختلف ،توانائی های خودرا بیش ازپیش افزایش داده و قادر به انجام پروژه های صنعتی، عمرانی و تاسیساتی در داخل کشور می باشد.

وب سایت : http://mahamst.ir
پست الکترونیک : mahamsteng@gmail.com
موبایل:

0936-143-2843
0938-292-6876مدیر وبلاگ : ADMIN
نویسندگان
نظرسنجی
کدام مطلب را علاقه دارید و در آن زمینه فعالیت میکنید.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User

Powered by WebGozar

شرکت مهندسی مهام صنعت تفتان
مجری کلیه طرح های تاسیسات مکانیکی و تهویه مطبوع ، راه و راهداری http://mahamst.ir
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

چه عواملی باعث می شوند لوله های آب دز رمان یخ زدگی بترکند؟

اگر لوله­های خانه شکسته شوند و هر لحظه منتظر فاجعه ای هستید چه کار می کنید؟

پاسخ به چنین مسئله ای فوق العاده ساده است. اگر شیر آب را باز کنید و آبی نیاید یا اگر سیفون توالت را زده اید ولی دوباره سیفون پر نشود لوله های آب احتمالا یخ زده اند.

چه عواملی باعث می شوند لوله های آب دز رمان یخ زدگی بترکند؟

اگر لوله­های خانه شکسته شوند و هر لحظه منتظر فاجعه ای هستید چه کار می کنید؟

 پاسخ به چنین مسئله ای فوق العاده ساده است. اگر شیر آب را باز کنید و آبی نیاید یا اگر سیفون توالت را زده اید ولی دوباره سیفون پر نشود لوله های آب احتمالا یخ زده اند.


به طور آلترناتیو، اگر شیر آب را باز کرده اید و تنها آب چکه می کند این می تواند نشانه مسدود بودن لوله های آب توسط یخ باشد. اگر ظنین هستید که لوله یخ زده این زمانی است که باید با لوله کش تماس بگیرید و آب را در ورودی خانه ببندید.

عوامل ترکیدن لوله آب در اثر یخ زدگیالبیته چنین توصیه ای معمولا فقط برای مناطقی است که دما نزدیک یا حتی زیر دمای یخ زدن یعنی صفر درجه سانتی گراد می رسد. به عنوان یک قانون کلی، دما که به زیر ۲۰ درجه فارنهایت ( منفی هفت درجه سانتی گراد) برسد خطر یخ زدگی برای آبی که در لوله هاست می رود. البته اگر باد سردی را به این امر اضافه کنیم لوله های آب می توانند به طور بالقوه بالای در دمای گرمتر ای ۷- درحه سانتی گراد هم یخ بزنند.

ترکیدن در محل اتصال

مولکول های هیدروژن و اکسیژن ترکیب می شوند و آب را تشکیل می دهند و در دمای سرد این پیوندها محکم تر می شوند. اگر آرایش مولکول های اکسیژن و هیدروژن ثابت باقی بمانند و آنها روی هم قرار بگیرند می توانند جامد شوند که این ماده یخ زده و جامد فضای کمتری را در واقع نسبت به فرم مایع تشکیل می دهند. اما آب می تواند متفاوت باشد. به جای آن، آرایش مولکول های آنها تغییر می کنند و یخ می تواند فضای بیشتری را اشغال کند و یخ منبسط می شود.

و هنگامی که این اتفاق در آب موجود در لوله خانه رخ می دهد. این انبساط آبی به دلیل یخ زدگی می تواند استرس زیادی را به لوله های فلز مانند و پلاستیکی و اتصالات لوله وارد سازند. مخترعان توجه کنید: اگر لوله های آب از ماده ای قابل انبساط ساخته شوند آب یخ زده نمی تواند باعث آسیب به آنها شود و در نهایت از خسارت به هزاران خانه در هر سال جلوگیری می کند.

پس این بدین معنی است که هنگامی که آب به یخ در لوله ها تبدیل می شود می تواند باعث ترکیدن لوله ها شود. درست است؟ نه مستقیما. در عوض، این مسئله زمانی رخ می دهد که لوله توسط یخ مسدود شده باشد که اغلب در چندین مکان درون لوله رخ می دهد. این انسدادی است که بین منبع آب و شیر بسته آب وجود دارد که باعث ایجاد فشار آب می شود. بالادست انسداد یخ، آب می تواند به سمت عقب به طرف منبع آب بدون هیچگونه ایجاد فشاری عقب نشینی کند. پایین دست محل انسداد یخ، آب بین محل انسداد و شیر بسته به تله می افتد. اگر یخ بیشتری ایجاد شود دیگر نمی تواند جایی برود و در نهایت لوله ها خواهند شکست. اتصالات لوله به طور ویژه ای مستعد نشت هستند البته این اتفاق می تواند در بخش های دیکر لوله هم رخ بدهد و شکاف هایی را ایجاد کنند.

این علت خوبی و ایده خوبی است که شیر آب را به میزان کمی باز کنید اگر نگرانی از این دارید که لوله ها ممکن است یخ بزنند. بعضی مردم فکر می کنند که چکه کردن ثابت آب می تواند جلوی یخ زدن را بگیرد ولی در واقع حتی آب جاری هم یخ می زند. در واقع مزیت اصلی کاهش دادن فشار است.

هنگامی که آب ذوب می شود ممکن است لوله ها بترکند یا شروع به نشت کنند که باعث شده این ایده به ذهن متبادر شود که فرآیند ذوب شدن مشکلاتی را ایجاد می کند. اما در واقع آسیب اصلی روزهای پیشین هنگامی که لوله ها یخ زده اند رخ داده است. به سادگی به خاطر تا لوله یخ زده است نشت و ترکیدگی رخ نمی دهد و یخ هچون مانعی عمل می کند اما به محض ذوب شدن آب محل ترکیدگی، شکاف یا نشت مشخص خواهد شد.

در مناطق سردتر آمریکا، اکثر خانه ها با لوله های آبی ساخته شده اند که توسط عناصری محافظت می شوند. لوله های آب عایق بندی شده در مکان های گرمتر، محل های داخلی تر خانه، زیر اتاق شیروانی و دیوارهای داخلی قرار گرفته اند. ولی در مناطق گرمتر در آمریکا، صاحبان خانه همیشه آنقدر هم شانس ندارند. هوای یخ زننده در این مناطق کم اتفاق می افتد و همین باعث می شود که توجه کمتری به عایق بندی لوله آب و قرار دادن آن در ساختمان شود. با رخ دادن هوای سرد ناگهانی و اتفاقی، می توانند لوله ها یخ بزنند و باعث مشکلاتی شوند.

در هر کجا که زندگی می کنید بهترین روش برای جلوگیری از یخ زدن لوله های آب چیست ؟

عایق کردن لوله های آبی که در معرض سرما هستند. این لوله های آب می توانند در اتاق زیرشیروانی یا در دیوار بیرونی قرار بگیرند. در هر کجایی که لوله ها هستند، لایه عایقی را اضافه کنید و از لوله ها در مقابل دماهای یخ زننده حفاظت کنید. در اقدامی اضافی، لوله های عایق شده را در نواری گرم کننده بپیچانند.

آب بندی کردن منافذ ورودی می تواند جلوی نفوذ هوای سرد را به داخل خانه بگیرد که به طور ویژه ای نزدیک لوله های آب است. از مقصران متداول اصلی این منافذ مانند نقاط ورود سیم های برق، تلفن یا سیم کشی در خانه هستند.

اگر شبی کاهش ناگهانی دما رخ داد، اقدامات احتیاطی اضافی زیر را می توانید انجام دهید.

اجازه دهید تا شیر چکه کند یا جریان آب اندکی از شیر در طی شبانروز جریان داشته باشد. اگر شیرهای آب گرم و سرد دارید مطمئن باشید که هر دو را باز نگه داشته اید.

ترموستات را حتی در طی شب هم روش نگه دارید. گرمای داخلی می تواند به گرم کردن لوله های آب خانه شما  کمک کند.

درهای کابینت زیر سینک ها را باز کنید و هوای گرم می تواند داخل فضایی نزدیک لوله های آب باشد.

اگر شک دارید که لوله ای یخ زده است یا دارد یخ می زند آن را با سشوار گرم کنید. این گرما را نزدیک شیر ایجاد کنید.

منبع: سایت صنعت

منبع: howstuffworks.com
نوع مطلب : مهندسی تاسیسات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب